Aké farby zvoliť na fotenie?

Pri fotografii je farba oblečenia rovnako dôležitá, ako svetlo a pózovanie. Zle vybratá farba oblečenia vie poriadne pokaziť fotku. V dnešnom článku si preto povieme, ktoré farby sú na fotografovanie vhodnejšie a ktoré naopak nie sú vhodné.

Všeobecné hlavné pravidlo je, že je lepšie mať na sebe oblečené tmavšie farby, aby na fotografii vynikla Vaša tvár. Ale nie vždy je to pravidlom, hlavne keď sa fotografujete na čiernom pozadí, vtedy napríklad čierna nie je vôbec vhodná farba a je lepšie zvoliť radšej svetlé tóny. Všeobecne odporúčame radšej mať so sebou aj dve tričká v deň fotografovania, jedno svetlejšie a jedno tmavšie, a podľa pozadia ktoré fotograf k fotografovaniu použije, si vyberiete to ktoré je lepšie. Tak poďme na konkrétne farby.

 

Biela, svetlé a pastelové farby - biela je veľmi neutrálna farba a vyzerá dobre na väčšine ľudí. Je čistá a jednoduchá a tým aj na fotografii pôsobí jednoducho. Tiež dobre kontrastuje s rôznymi farbami pozadí. Mnoho ľudí má však názor, že biela zväčšuje, takže treba zvážiť aj tento fakt keď sa budete pre ňu rozhodovať.

 

 

 

Čierna a tmavé farby - čierna je ďalšia klasická voľba. Často sa vraví, že čierna zoštíhľuje, takže preto býva hlavnou voľbou množstva ľudí. Vďaka čiernej a ostatným tmavým farbám vynikne vaša tvár na fotografii omnoho viac než v svetlých farbách, a čierna tiež dobre kontrastuje s farebnými pozadiami.

 

 

Výrazné farby - to sú farby ako slniečková žltá, trávová zelená, výrazne modrá a podobne. Ak sa dá, snažte sa im vyhnúť. Tieto farby vedia byť rušivé, hlavne keď obsahujú aj nejaký vzor. Častý problém pri týchto farbách je ten, že farba trička sa vám odráža na tvári a tým pádom máte odraz farby ako fľaky na krku, zospodu tváre, nosa a uší, teda na miestach kde má byť proste iba tieň. Zelená je dvojnásobné zlá farba už len kvôli tomuto odrazu, pretože tí, čo ju majú na sebe vyzerajú na fotke choro, plus ak fotograf fotí na zelené pozadie (to je to, kde sa potom dajú meniť farby a obrázky), tak tričko sa s pozadím splýva a ťažko sa s tým potom pracuje v produkcii.

To by boli základné tipy k oblečeniu, v nasledujúcom článku sa budeme venovať vizáži a vlasom.


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.