Kompozícia? Čo je to?

Už sme si o kompozícii trošku povedali v predošlých článkoch, napríklad ako mať správne horizont, niečo o uhloch a pravidle tretín. Dnes si prejdeme ešte možnosti kompozície, aby vaše fotografie boli iné, zaujímavé a hlavne vyzerali dobre.

1. negatívny priestor - je to priestor okolo fotenej osoby. Využitie negatívneho priestoru znamená to, že väčšina fotky je akoby prázdna, a osoba ktorú fotíte, je len na malej časti fotografie. 

2. odrazy - ak má vaša škola vonkajší bazén, jazierko či fontánku, alebo jednoducho stačí že je po daždi a pred školou sa vytvorila mláka, ktorá sa na odraz dá využiť, tak do toho. Odfoťte školu aj s odrazom, alebo len odraz, prípadne skúste využiť iné odrazové plochy ako je zrkadlo, sklo, sklíčko slnečných okuliarov a podobne. Takéto fotografie sú veľmi efektné.

3. čiary - čiary vo fotografiách vedú naše oči k sledovaniu nejakého predmetu/osoby. Napríklad ak niekto stojí na ceste, tak odfoťte aj cestu vedúcu k osobe a tým vytvoríte cestu aj pre Vaše oko, ktoré bude vedené k osobe na fotke.

 

 

  

 

 

 

4. symetria - je skvelé ak chcete nafotiť aj priestory školy, knižnicu, triedy a podobne. Ide o to, aby bolo všetko na fotografii takýchto priestorov symetrické - zrkadlové.

V nasledujúcom článku si povieme trošku o nastaveniach Vášho telefónu.

 


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.