Poďme zlepšiť fotografie z telefónu ešte o trochu viac

Tento článok môže byť trochu technickejší než tie predošlé, ale výsledok bude stáť za to. Fakt nepotrebujete nadupaný fotoaparát na to, aby ste spravili skvelé fotky zo školských akcií a naozaj vám stačí len váš mobilný telefón. 

Tak sa poďme pozrieť na to, čo sa s tou malou škatuľkou ešte dá robiť.

1. Nastavte si čo najvyššie rozlíšenie - podľa druhu telefónu sa tieto nastavenia nachádzajú buď priamo v aplikácii fotoaparátu alebo v nastaveniach telefónu.

2. Pri fotení používajte mriežku - tá sa dá zapnúť priamo v aplikácii fotoaparátu a pomôže vám aj so správnym horizontom a tiež s umiestnením ľudí a vecí na fotografii. 

3. Pravidlo tretín - keď už máte mriežku spustenú tak sa to ľahšie predstavuje, aj vysvetľuje. Mriežka vám rozdeľuje display na tri horizontálne a tri vertikálne tretiny. Keď napríklad fotíte západ slnka a nádherne sfarbenú oblohu, tak by ste mali dodržiavať to, že horizont bude len na spodnej horizontálnej - vodorovnej tretine a na zvyšných dvoch bude západ slnka a obloha. Ďalej vďaka mriežke nám vzniknú štyri body kde sa tie čiary pretínajú a tie sa využívajú na umiestňovanie dôležitých prvkov fotky - napríklad osoba či objekt ktorú budete fotografovať.  

4. Uhly - ak ste čítali náš prvý článok, spomeniete si, že vás v ňom od uhlov v kompozícii odhovárame. Ale nie sú uhly ako uhly. Tie v prvom článku sú o tom, aby fotka nebola nakrivo, aby bol horizont rovný keď fotíte väčšiu scenériu. Tu hovorme o iných uhloch. Napríklad, keď fotografujete dieťa, nefoťte ho zo svojej bežnej výšky, kľaknite si k nemu a foťte ho z jeho "detskej" výšky, bude to zaujímavejšie. 

Dúfame, že sme vás príliš nezahltili. Niektoré veci možno znejú zložitejšie, ale keď to vyskúšate, uvidíte, že to nie je také zložité a nebudete mať problém použiť všetko čo ste sa naučili priamo v praxi.

 


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.