Téma ročenky je dôležitým prvým krokom pri vytváraní ročenky. Téma je hlavnou ideou alebo myšlienkou, na ktorej sa zakladá celkový výzor a dizajn ročenky. Je dôležité si teda hneď na začiatku tvorby ročenky premyslieť, ako by mala vyzerať a akej téme sa venovať. Vďaka určeniu si témy viete pri tvorbe ročenky selektovať ktoré texty a obrázky použijete, aby sa hodili nielen k sebe, ale aj k téme ročenky. Téma ročenky by vlastne mohla byť čokoľvek, od klasického školského ducha až po súčasnú reflexiu študentského života. Dobre si treba premyslieť čomu sa bude venovať a či váš nápad bude možné aj zrealizovať, aby ste k nemu mali dostatočné množstvo dostupných podkladov. Dobre rozpracovaná téma ročenky by totiž mala obsahovať nasledujúce prvky, ktoré spolu musia ladiť: typ písma, farba, tvar, vzor a textúra. Netreba však zabúdať, že témou by malo byť niečo, čo sa týka všetkých a s čím sa každý môže stotožniť. Prečo je výber témy taký dôležitý? Páčilo by sa vám, keby vaša školská ročenka vyzerala rovnako každý rok, a možno aj rovnako ako ročenka inej školy? Určite nie. Je dobré sa odlíšiť a byť originálnym, zaujímavá ročenka bude pre všetkých viac atraktívna, ako taká, ktorá je neutrálna, bez ducha a idei.
Nebojte sa témy, jej výber je predsa veľmi zábavná a kreatívna časť tvorby ročenky. Zlá téma neexistuje, každá je dobrá, treba ju však dostatočne vypracovať a rozvinúť, aby bola pochopiteľná :)
Takže, máte už premyslené akej téme sa bude vaša ročenka venovať? Bude to veselá Školská klasika - podkladový riadkovaný papier, farbičky, ceruzky a iné školské potreby, prvácky font písma; modernejšia téma Superhrdinovia - červená a žltá farba ako základné, bodkovaný podklad na stránkach a komixové prvky; alebo sa vám viac páči Cestovateľská téma - obálka knihy vyzerajúca ako kufor, mapy ako podklady na stranách, rôzne prvky ako kompas, ďalekohľad a pod. využité v ročenke? Chce to len dobrý nápad, premyslieť si ho a držať sa ho :) Dobre vymyslená a prepracovaná téma by mala byť spracovaná tak, aby ste mali určené, čo bude obsahovať obálka ročenky, aký bude grafický podklad na jednotlivých stránkach, či bude podklad na všetkých stránkach jednotný, alebo budete meniť jeho farby a možno aj štruktúru, či a ako oddelíte jednotlivé časti ročenky (o tom si povieme neskôr pri tvorbe layoutu), aké fonty použijete na nadpisy a aké na texty, aké grafické prvky a elementy viete z témy ktorú ste si vybrali použiť, aby ste vyplnili napr. prázdne miesta na stránke, alebo týmito prvkami možno len oživili a ozvláštnili stránku a ročenku samotnú.
Inšpirovať sa môžete aj na našom pintereste. Uistite sa však, že téma ktorú budete používať vo svojej ročenke bude ucelená a premietne sa skutočne vo všetkých jej častiach - na obálke, na koncových stranách, na titulných stránkach, na sekciách a iných častiach ročenky.
Tip: Každý má určite nejaké nápady, tie sa ale nemusia páčiť všetkým. Keď sa však spojí dokopy viac hláv, určite spolu prídete na taký nápad a tému, ktorá sa bude páčiť všetkým. Rozprávajte sa o tom čo máte radi, zapisujte si všetky nápady, spravte si tzv. brainstorming a z nich nakoniec vyberte niekoľko najlepších. Ak môžete vybrať tému za celú školu, vyberte z vyselektovaných tú jednu najlepšiu. Ak však musia súhlasiť a vyjadriť sa aj ostatní žiaci a učitelia, spravte hlasovanie aby boli súčasťou prípravy ročenky, veď ročenka je predsa pamiatkou pre každého žiaka či učiteľa :)
O tom, ako si treba správne rozvrhnúť čas na prípravu podkladov do ročenky a vytvoriť si rozvrh aby ste na nič nezabudli a všetko pekne stíhali vám v týchto článkoch písať nebudeme, k tomu slúži šikovná príručka ktorú sme pre Vás pripravili samostatne a ktorú si môžete stiahnuť tu: odkaz.