Začíname - niekoľko pojmov na úvod II.

Teraz keď už poznáte rozdiel v grafike, môžme prejsť na farby. Farby sa tiež delia podľa toho, čo chcete a budete robiť. Iné farebné modely sa používajú v počítači keď niečo kreslíte, a iné keď chcete niečo vytlačiť napríklad na papier. Základné a najpoužívanejšie sú 2 modely: RGB a CMYK. Ich názov je vlastne skratka začiatočných písmen tých farieb, ktoré používajú. RGB teda využíva 3 farby Red - červenú, Green - zelenú a Blue - modrú. Znamená to, že keď sa tieto 3 farby skombinujú, vytvoria spolu paletu rôznych odtieňov, ktoré sú jasné a sýte. Avšak pre tlač nevhodné, lebo tento model zobrazuje pekné farby iba v monitore či televíznej obrazovke.

CMYK sa skladá zo 4 farieb: Cyan - azúrová, Magenta - purpurová, Yellow - žltá a blacK - čierna. Zmiešaním týchto farieb dostanete odtiene ktoré síce nie sú také jasné a sýte, ale skôr vyzerajú ako keby "špinavo", no sú omnoho reálnejšie.
Tento farebný model sa používa vtedy, keď chete niečo vytlačiť, čiže je ideálny aj pri tvorbe ročenky. Ak teda budete vymýšľať a kresliť obrázky či upravovať fotografie, určite pracujte s CMYK farebným modelom, v ktorom ich uložíte aby ste potom neboli sklamaní ako vyzerajú v skutočnosti po ich vytlačení.

Existuje aj Pantone farebný model, ktorý mieša a kombinuje CMYK-ové farby až vytvorí vzorkovníky farieb. Ak chcete, aby napr. modrý rámik ktorý ste vytvorili mal presne tú modrú farbu aj po vytlačení ako ju vidíte na monitore, tak zo vzorkovníka Pantone si vyberiete takú modrú ktorú chcete, a vytlačená modrá bude totožná s modrou na monitore.


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.